Header Ads

Mevlana'nın Konya'ya gelişi canlandırıldı

Mevlana’nın Konya’ya gelişi’nin 788’inci yıl dönümü nedeniyle, Mevlana Kültür Merkezi’nde temsili karşılama töreni düzenlendi.


Mevlana'nın Konya'ya gelişi canlandırıldı
MEVLANA’NIN AILESIYLE BIRLIKTE KARAMAN’DAN, KONYA’YA GOC ETMESININ 788’INCI YILDONUMU NEDENIYLE, KENTTE TEMSILI KARSILAMA TORENI DUZENLENDI. (FOTO: MEHMET KAYHAN YILDIZ/KONYA,DHA)

Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ses ve ışık sanatıyla güçlendirilen ‘Vakt Erişti Dem Bu Dem’ isimli temsili karşılama töreninde Devlet Tiyatrosu sanatçıları, Mevlana’nın Konya’ya gelişi’ni temsili olarak canlandırdı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törende Mevlana ve babası Bahaeddin Veled, dönemin Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından karşılandı. Karşılama töreninden sonra Mevlana Kültür Merkezi’nden Mevlana Müzesi’ne kadar ‘Sevgi ve Kardeşlik Yürüyüşü’ yapıldı. Törene, Vali Muammer Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana’nın 22’nci kuşak torunu Esin Çelebi Bayru ve davetliler katıldı. Program yürüyüşün ardından Mevlana Müzesi’nde Mevlana’nın sandukası başında ‘Gülbang’ duasıyla sona erdi.


MEVLANA’NIN KONYA’YA GÖÇÜ


Mevlana Celaleddin-i Rumi ve ailesi, Suriye’nin başkenti Şam’dan Anadolu’ya geçtikten sonra, önce Erzincan’da, ardından da Karaman’da konakladı. 7 yıl Karaman’da kalan Mevlana’nın babası Muhammed Bahaeddin Veled, Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın, daveti üzerine 1228 yılında Konya’ya göç etti.Mevlana'nın Konya'ya gelişi canlandırıldı

Hiç yorum yok